1×01 – Live And Learn

Sledovanost: 5,91 miliónu

Rating: 2,0

Obsah epizody:

První epizoda nám přinesla pohled na zcela zpustošené lidstvo a naší planetu v rukou emzáků, které lidé pojmenovali „Skitteři a Roboti“.

Na úvod bylo vysvětleno, jakým způsobem se všechno stalo:

„Byl jsem ve škole, když ty lodě přiletěly. Byly opravdu velké, a oni říkali, že na ně nebudeme útočit jadernými zbraněmi, protože se s námi možná chtějí spřátelit. Ale oni se přátelit nechtěli. Vůbec ne. A pak přišlo to jasné světlo, díky kterému přestala fungovat veškerá elektronika: Počítače, rádia, satelity, auta, televize, všechno. Zničili lodě, námořnictvo, ponorky a všichni vojáci jsou pryč. Teď musí bojovat mámy a tátové…“

Poté začal samotný děj, kde lidé shání jídlo, munici, benzín, zkrátka vše co potřebují k samotnému přežití. Odboj, který brání město Boston, se po marné snaze v boji se Skittery a roboty rozhodne k přesunu, protože nemají dostatek zbraní a jídla.

Po rozhodnutí opustit město se lidé rozdělili do devíti jednotek po 300 lidech, z čehož bylo 200 civilistů a 100 vojáků. Nás zajímá jedna z nich, a tou je Druhá Massechusettská, ve které se odehrává hlavní děj.

Druhý den brzo ráno vyráží všichni pryč z města, ale nedaří se jim získávat dost jídla, je jich moc a jsou příliš pomalí. Tom Mason se dohodne s velitelem Weaverem, že se s šesti dalšími lidmi a jedním pickupem vrátí zpět do města pro zásoby jídla. Za cíl si vybrali obchod ve West Newtonu a distribuční sklad jídla ve Watertownu.

Při průzkumu oblasti naráží Hal Mason na roboty, kteří vedou skupinu dětí ovládané podivným přístrojem. Vine se jim přes záda až do mozku. V této skupině zahlédne svého uneseného bratra Bena a hned poté to jede oznámit svému otcovi Tomovi. Hal chce za každou cenu jít svého bratra Bena osvobodit, ale Tom mu v tom zabrání a vysvětlí mu, že se musí držet svého plánu.

Později večer vyráží do prvního z obchodů, chvíli nerušeně shromažďují jídlo do pickupu, poté však na Hala vyskočí v jednom z regálů Skitter a on padá k zemi. V tu chvíli se objevuje Tom a začne po Skitterovi střílet, ale s téměř nulovým efektem a aby toho nebylo málo, objeví se na scéně i robot. Tom využívá jedinou C4, kterou mu dal dříve  Dai a posílá ji v nákupním košíku přímo na robota, který hned poté exploduje. Na scéně se opět objevuje Skitter, který se blíží k Tomovi ležícímu bezmocně na zemi. V poslední chvíli se však objeví Dai a zblízka střelí Skittera přímo do hlavy.

Všichni se bezpečně vrátí i s pickupem plným jídla k Druhé Massechusettské. Tom má rozhovor s velitelem Weaverem, při kterém mu oznamuje, že po jejich dalším cíli(zbrojnice v Actonu) se vydá zachránit svého syna Bena, kterého zahlédl Hal při průzkumu. Weaver mu to však zakazuje.

Na závěr můžeme vidět pěknou scénu, při které jezdí všechny děti na ripsticku(něco jako skateboard), což je dle mého nejlepší scéna z první epizody, protože ukazuje to, čeho si máme jako lidstvo nejvíc vážit. Poté se Druhá Massechusettská vydává na další cestu…..